Markalı Ürünler

İyi Et = İyi Gelecek

Migros, Türkiye’nin her yöresinden, düzenli olarak denetlediği iş ortağı çiftçilerden Türkiye’nin en büyük işleme kapasiteli kendi tesisine alım yaparak işler. Migros’taki tüm etler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın belirlediği esaslara uygun şekilde çiftlikten sofraya kadar %100 veteriner hekim kontrolünde takip edilir. Migros Gıda Güvenliği Sistemi kapsamında 60 kişilik uzman kalite ekibi, 220 kalite kontrol noktasında denetimleri gerçekleştirir. Etler, et işleme tesisimizden size ulaşana kadar 0-4°C’de soğuk zincir ile her aşamada korunmaktadır. Migros’ta et reyonları, her gün yeniden taze ürünler ile hazırlanır. Migros Perakende Akademisi, Taze Gıda Fakültesi,
Et bölümünde eğitim gören kasaplarımız etleri sizin için hazırlar.
 
 
 

İYİ ET BİZDEN SORULUR

Türkiye’nin en büyük et üretim tesisi ve yüzlerce kişişk uzman kadromuz ile sağlıklı, kaliteli, güvenilir eti size ulaştırabilmek için işimizin başındayız. 20 yıllık et üretim deneyimimizi son teknoloji ile birleştirerek yeni tesisimize taşıdık. Son teknoloji ile kurulan 12.000 m ’lik tesisimizde her üretim aşamasında gıda güvenliği koşullarını özenle yerine getirmekteyiz. Türkiye’nin en büyük et işleme kapasiteli, en tecrübeli ve en büyük kasap ekibi ile tek çatı altında hizmet veriyoruz. Lezzetli, her damağa uygun %100 dana etinden ürettiğimiz köfteleri, özel soslarla tatlandırılmış fırınlık ya da ızgaralık ve ihtiyacınız olan tüm etleri sizin için hazırlıyoruz.
Bu logo, tüm etlerimizin kendi tesislerimizde üretildiğini gösterir. Bu logo, tüm kasaplarımızın, Migros Perakende Akademisi’nde, sürekli eğitime tabi tutulduğunu gösterir. Bu simgeler, önerilen pişirme şeklini gösterir. Bu simgeler, ambalajlarımızın yasal olarak gıdaya uygun olduğunu gösterir. Bu tarih, ürünün, 0-4°C’de son tüketim tarihini gösterir. Bu başlık, etin, işleme tesisimizden size ulaşana kadar, 0-4°C’de soğuk zincir ile her aşamada korunduğunu gösterir. Bu açıklama, ürünün üretimi ile ilgili yasal onay ve içerik bilgilerini gösterir. Bu başlık, kurduğumuz gıda güvenliği sistemimizin, ilgili kurumlar tarafından belgelendirildiğini gösterir. Bu başlık, Gıda güvenliği kapsamında 220 kalite kontrol noktasında denetim yapıldığını gösterir. Bu başlık, ürünlerimizin, canlı hayvandan, tüketime kadar, tüm süreçlerin, izlenebilirlik sistemimiz ile kayıt altında tutulduğunu gösterir.